Czym na wakacje? Podpowiadamy, jak wybrać ekologiczny środek transportu

Energia słoneczna to jedno z najczystszych źródeł energii. Przeczytaj o jej działaniu, zaletach i przyszłości w kontekście globalnej energetyki.

Lato to czas wakacji, urlopów, a więc podróży małych i dużych. Dziś opowiemy o tych dalszych. Wyjeżdżamy, by odpocząć, spędzić wolny czas z rodziną i przyjaciółmi, realizować swoje pasje. Bez względu na to, jaki jest powód naszego wyjazdu, ważne, by w tym czasie nie zapominać o planecie. Dowiedz się, które opcje podróży są najbardziej przyjazne dla środowiska – i ciesz się urlopem w zgodzie z naturą.

Gdy wybieramy się w dalszą trasę, zwykle nasz wybór pada na jeden z trzech środków transportu: samochód, samolot lub pociąg. Ale który z nich jest najbardziej przyjazny środowisku? Odpowiedz nie dla każdego jest oczywista.

Najbardziej ekologiczne środki transportu. Zdecydowany lider 

Według EEA „Transport and environment report 2020” transport w Europie generuje prawie 25 proc. całkowitych emisji dwutlenku węgla. Ponad 70 proc. emisji CO2 z transportu w Europie stanowi transport drogowy, do którego zaliczamy samochody osobowe i ciężarówki. Następnie mamy: 

  • transport morski: 14 proc., 
  • lotnictwo: 12 proc., 
  • transport kolejowy (tylko emisje pociągów z silnikami spalinowymi): 0,4 proc. 

Według raportu – oraz wielu innych źródeł – najbardziej ekologiczną formą transportu (oczywiście poza chodzeniem pieszo czy jazdą na rowerze) jest więc podróż koleją. Pociągi wytwarzają najmniej dwutlenku węgla w przeliczeniu na jedną osobę i zużywają najmniej energii w przeliczeniu na litr benzyny.Wybierając pociągi, warto zdecydować się na te elektryczne, gdyż w przeliczeniu na pasażera charakteryzują się one niską emisją dwutlenku węgla. Co ciekawe, kolej jest jedynym środkiem transportu, który od 1990 roku zmniejszył ogólną emisję spalin, m.in. poprzez modernizację lokomotyw.

Samoloty produkują dużą ilość zanieczyszczeń, jednak przy dłuższych dystansach mogłyby konkurować z pociągami. Największa emisja spalin powstaje podczas startów i lądowań, więc im dłuższa trasa, tym mniejsza ilość zanieczyszczeń w przeliczeniu na kilometr. Czasem nieuniknione jest korzystanie z samolotów, więc warto wtedy decydować się na loty bezpośrednie, bez przesiadek. 

Podróż samochodem może być eko? Tak, ale nie każdym 

Podróż samochodem też nie musi być złym rozwiązaniem. O ile w przypadku podróży jednej osoby ilość zanieczyszczeń jest duża, co powoduje, że zdecydowanie lepiej byłoby wybrać pociąg, o tyle w przypadku czterech czy nawet pięciu podróżnych, ilość zanieczyszczeń w przeliczeniu na osobę będzie już dużo mniejsza. Jeśli mamy wybór warto też zdecydować się oczywiście na podróż samochodem elektrycznym czy hybrydowym zamiast korzystania z napędzanego benzyną czy dieslem. Zwłaszcza ten ostatni – przede wszystkim jego starsze modele – może być bardzo nieekologiczny. 

Dzisiejszy świat wymusza na nas dbanie o środowisko. Również przewoźnicy starają się rozumieć potrzebę zmian. Przykładem mogą być działania PKP Intercity w Polsce, gdzie 85 proc. taboru nie emituje spalin. Co ważne, nowoczesne pociągi, jak Pendolino, PesaDART czy FLIRT3 zostały zbudowane z bardziej ekologicznych, podlegających recyklingowi materiałów.

Jak widzicie, ekologiczne podróżowanie jest możliwe. Warto mieć pełną świadomość, jak nasze wybory wpływają na środowisko. Stan, do którego doprowadzamy planetę, ma finalnie wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na nasze zdrowie. Wybierając odpowiednie środki transportu i wprowadzając proste zmiany w swoich nawykach, możemy wspólnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza i ochrony naszej planety. 

Przeczytaj również