Mandatory segregation of further waste is coming in. Does this mean an extra bin?

Zużytych ubrań, obuwia, pościeli, koców, zasłon czy dywanów nie będziemy już mogli wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Od 1 stycznia 2025 roku będziemy dzielić odpady na frakcje z uwzględnieniem jednej dodatkowej – tekstyliów i odzieży. Czy to oznacza kolejny pojemnik pod naszym domem? Niekoniecznie.

Zużytych ubrań, obuwia, pościeli, koców, zasłon czy dywanów nie będziemy już mogli wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Od 1 stycznia 2025 roku będziemy dzielić odpady na frakcje z uwzględnieniem jednej dodatkowej – tekstyliów i odzieży. Czy to oznacza kolejny pojemnik pod naszym domem? Niekoniecznie.

Zgodnie ze statystykami przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej kupuje w ciągu roku ok. 26 kg odzieży. A ile wyrzucamy? Średnio 11 kg. Jednak co ciekawe, globalnie tylko około 1 proc. wyrzucanych ubrań poddawane jest recyklingowi. Od 2025 roku roku ma się to –  choć trochę –  zmienić.

Unia Europejska 30 maja 2018 roku przyjęła dyrektywę 2018/851, która zobowiązuje kraje członkowskie do „ustanowienia selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych”. Czytaj: będziemy segregować również tekstylia i odzież. Co to oznacza dla nas w praktyce?

Gminy proponują: zbiórki, nowe kontenery, ubraniomaty

Władze każdej gminy samodzielnie podejmują decyzję, jaką formę zbiórki na swoim terenie wybrać. Z założenia podstawowym miejscem zbierania tekstyliów mają być Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-i. Niektóre miasta – np. Lublin – decydują, że będzie to jedyne miejsce, gdzie będzie można oddać zużyte ubrania, buty i tkaniny. Jednak czy wycieczka z kilkoma sztukami odzieży do PSZOK-u – dla wielu osób znacznie oddalonego od ich domów – będzie opcją, którą będziemy chętnie wybierać? 2025 rok będzie dla nas wszystkich sprawdzianem. Większość miast, szczególnie tych dużych, daje mieszkańcom wybór i wskazuje kilka form selektywnej zbiórki odzieży. Przykładowe pomysły na rozwiązanie tego obowiązku to:

  • regularne zbiórki, podobne do tych na odpady wielkogabarytowe, które mają miejsce kilka razy do roku,
  • podstawienie nowych kontenerów na tekstylia (np. w Wałbrzychu),
  • zbiórka w istniejących na terenie miasta pojemnikach PCK (np. w Gdyni),
  • podstawienie ubraniomatów, czyli pojemników, do których dostęp będzie możliwy poprzez specjalne aplikacje (np. w Sopocie).

Segregacja tekstyliów od 2025. Bez dodatkowych pojemników i worków

Wprowadzenie dodatkowego pojemnika czy worka raczej nam nie grozi, gdyż koszty odbioru odpadów takiej frakcji byłyby nieproporcjonalnie duże. Choć odbiór tekstyliów z domu mieszkańców nie jest niemożliwy. Przykładem na to jest Częstochowa. To właśnie tam od 1 października br. jest dostępna bezpłatna usługa odbioru tekstyliów od mieszkańców. Wystarczy spakować takie rzeczy do specjalnego worka, zgłosić i czekać aż ten zostanie od nas odebrany.  

Warto również przypomnieć, że niepotrzebnych nam ubrań wcale nie musimy wyrzucać. Jeśli rzeczy te są w dobrym stanie, możemy chociażby zapytać wśród rodziny czy znajomych, czy ktoś nie chciałby z nich skorzystać. Kolejną możliwością jest wystawienie ich na portalach sprzedażowych. Coraz częściej możemy również spotkać komisy, targi czy różne wyprzedaże garażowe, gdzie możemy wystawić niepotrzebne nam tkaniny, ubrania i buty.

Patrząc na statystyki, temat recyklingu odzieży i innych tekstyliów jest istotnym problemem do rozwiązania. Przy okazji  zmiany przepisów warto zastanawiać się nad tym, ile sami ich kupujemy. Czy rzeczy, które mamy w szafach, faktycznie są przez nas używane? Zastanówmy się również, robiąc zakupy, czy to, co chcemy kupić, jest mi faktycznie potrzebne? Warto również sprawdzić, z jakich materiałów powstały nasze przyszłe zakupy, ale to już inny temat, który postaramy się wkrótce poruszyć.

Read also