Knowledge

Wszystko, czego już nie potrzebujemy, a co staje się od tego momentu wielkim problemem planety.

Śmieci, Sprawa Najwyższej Wagi

Odpady są substancjami lub przedmiotami, które są już nieużyteczne lub niepotrzebne, których pozbywamy się, zamierzamy się pozbyć lub do których pozbycia się jesteśmy zobowiązani.

Mówiąc najprościej, odpady to wszystkie rzeczy, które chcemy wyrzucić. Potocznie na zdecydowaną większość odpadów mówimy po prostu: śmieci.

Słowo klucz: recykling

Selekcja odpadów niesie za sobą wiele korzyści, których nie zawsze jesteśmy świadomi.

Wiele odpadów, takich jak papier, plastik, metal i szkło, może być poddanych procesowi recyklingu i przetworzonych na nowe produkty.

Uwaga na tworzywa sztuczne

Stosując się do zasad segregacji, szczególnie tworzyw sztucznych, przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, gleby i wody. 

Proces rozkładu tych tworzyw może wynosić nawet kilka tysięcy lat, a porzucone odpady mogą uwalniać silnie trujące substancje!

Ograniczajmy liczbę odpadów w swoim otoczeniu również po to, żeby chronić zasoby naturalne, z których korzystamy nie tylko my, współcześnie żyjący, ale które będą służyły także kolejnym pokoleniom.

Jest to prosty sposób na dbanie o naszą planetę. Segregacja zwiększa naszą świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za otoczenie, w którym na co dzień przebywamy.

Globalna Mobilizacja

  • Papier i tektura

    W 2022 roku w Polsce zebrano około 1,8 miliona ton papieru i kartonów.

  • Plastik i metale

    Zebraliśmy też około 1,6 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych oraz 0,4 miliona ton metali.

  • Szkło

    Szkła w 2022 roku z zielonych pojemników zebrano około 1,2 miliona ton.

  • Odpady organiczne

    Wynik brązowych pojemników?  Około 1,5 miliona ton odpadów organicznych, w tym resztek jedzenia i odpadów roślinnych.

Niebezpieczne  – pod kontrolą

Rozdzielając odpady jeszcze w gospodarstwie domowym, sprawiamy, że te, które mogą najmocniej zanieczyszczać środowisko – chemikalia, baterie czy leki – trafiają bezpośrednio pod kontrolę specjalistów, a to z kolei powoduje, że minimalizujemy zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.

  • Chemikalia
  • Baterie
  • Leki

Od odpadów do energii

Kluczowym celem segregacji odpadów jest wytwarzanie z nich energii, niektóre odpady mogą być przetwarzane na energię elektryczną oraz cieplną np. poprzez spalanie.