Zużyte stają się tykającą bombą ekologiczną! Sprawdź, jak prawidłowo się ich pozbyć
Dostępne w każdym sklepie, tuż przy kasie, na wyciągnięcie ręki. Są niezwykle niebezpieczne dla środowiska, jeśli nie zostaną w prawidłowy sposób poddane selektywnej zbiórce, a później recyklingowi, czy unieszkodliwieniu. O czym mowa? O bateriach, które każdy z nas ma w swoim domu.
Dostępne w każdym sklepie, tuż przy kasie, na wyciągnięcie ręki. Są niezwykle niebezpieczne dla środowiska, jeśli nie zostaną w prawidłowy sposób poddane selektywnej zbiórce, a później recyklingowi, czy unieszkodliwieniu. O czym mowa? O bateriach, które każdy z nas ma w swoim domu.
Baterie typu „paluszek” można znaleźć w pilocie od telewizora czy klimatyzacji, w zabawkach dziecięcych i dziesiątkach innych urządzeń elektrycznych. Na naszych nadgarstkach znajdują się zegarki, w których możemy znaleźć baterie zwane guzikowymi. W naszych torebkach, czy to w plecakach, znajdują się telefony, które działają dzięki bateriom. Prawdę mówiąc, życie bez baterii jest dziś niemożliwe.
Pojawia się zatem pytanie, dlaczego baterie są dookoła nas, skoro są niebezpieczne?
Baterie same w sobie, jeśli są sprawne i używane zgodnie z przeznaczeniem, mogą być przez nas użytkowane. Problem pojawia się wtedy, kiedy bateria już nie spełnia swoich funkcji. Czyli po prostu wtedy, kiedy się zużyła lub zepsuła.
W momencie kiedy bateria jest zużyta, stajemy przed odpowiedzialnym zadaniem, aby wyrzucić ją lub oddać do specjalnie przeznaczonego do tego miejsca. Ważne jest, aby nie trafiła ona do śmietnika wraz z innymi odpadami komunalnymi. Zużyte baterie możemy wyrzuć do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników, są one dostępne w sklepach, ale coraz częściej też w szkołach lub oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Dlaczego jest to tak ważne?
Baterie są odpadami niebezpiecznymi. Stanowią one bardzo duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Szczególnie szkodliwa dla natury, ale też i dla człowieka jest obecność w zużytych bateriach metali ciężkich, takich jak kadm, cynk, rtęć, ołów oraz nikiel. W momencie kiedy przedostaną się one do środowiska, wywołają one poważne zakłócenia dotyczące procesu samooczyszczania gleb i wód.
Skalę niebezpieczeństwa pokażmy na przykładzie baterii, które większość z nas ma w domu:
- Unieszkodliwiona w nieprawidłowy sposób jedna bateria zegarkowa może skazić nawet 400 litrów wody.
- Bateria alkaiczna typu „paluszek” w momencie, kiedy się rozleje na glebie, trwale ją zanieczyszcza. Jedna rozlana tego typu bateria zanieczyszcza metr sześcienny gleby.
- Zutylizowana w sposób nieprawidłowy bateria od laptopa albo telefonu komórkowego może spowodować pożar, a w niektórych przypadkach nawet wybuch.
O czym warto jeszcze wspomnieć?
Baterie, które zostaną prawidłowo wyrzucone, mają szansę na przetworzenie oraz na ponowne wykorzystanie surowców. Zaczynając od jednej małej baterii wyrzuconej w odpowiedni sposób, robimy coś dobrego dla naszej planety. Oby tak dalej!