How do you keep the air clean at home?

Zanieczyszczenia w powietrzu znajdują się we wszystkich domach, pochodzą one z kurzu, roztoczy, sierści zwierząt czy drobnoustrojów. Wpływają one na nasze zdrowie i samopoczucie. Co możesz zrobić, aby poprawić jakość powietrza?

Zanieczyszczenia w powietrzu znajdują się we wszystkich domach, pochodzą one z kurzu, roztoczy, sierści zwierząt czy drobnoustrojów. Wpływają one na nasze zdrowie i samopoczucie. Co możesz zrobić, aby poprawić jakość powietrza?

Rozważ następujące rozwiązania:

  1. Oczyszczacz powietrza – działa poprzez wciąganie powietrza i filtruje je z zanieczyszczeń. Część urządzeń sama dostosowuje swoje działania do ilości zanieczyszczeń. Wiele z nich ma dodatkowe funkcje jonizacji czy nawilżania powietrza. 
  2. Klimatyzacja – zapewnia jednocześnie filtracje, jonizację i cyrkulację powietrza. Klimatyzatory radzą sobie z usunięciem z powietrza pyłów, roztoczy, zarodków grzybów, pleśni czy bakterii. Pozwalają nam również pozbyć się niechcianych zapachów. Ale pamiętaj! Klimatyzacja jest rozwiązaniem ekologicznym, jeżeli wybierzesz energooszczędny model i zadbasz o jego zoptymalizowane użytkowanie. Jeżeli nie masz takiej możliwości, poszukaj innego rozwiązania.
  3. Wentylacja – prawidłowa wentylacja to podstawa czystego powietrza w naszych domach. W pomieszczeniach, w których jest ciepło i wilgotno, takich jak łazienka czy kuchnia, prawidłowa cyrkulacja powietrza jest szczególnie ważna. Jedną z form wentylacji jest rekuperacja, która minimalizuje straty ciepła, jednocześnie oczyszczając powietrze.
  4. Wietrzenie – otwieranie okien, drzwi czy balkonów może w znaczny sposób wpłynąć na poprawienie jakości powietrza w domach. Warunkiem jednak jest, by powietrze na zewnątrz spełniało wymogi co do zawartości pyłów zawieszonych. Mieszkasz w okolicy, w której smog jest dużym problemem? Przed wietrzeniem mieszkania sprawdź poziom smogu, np. korzystając z jednej z kilku ogólnodostępnych aplikacji.  
  5. Sprzątanie – sprzątanie pomieszczeń wpływa nie tylko na poprawę estetyki, ale dzięki niemu pozbywamy się również roztoczy, kurzy czy alergenów. Podczas sprzątania warto używać naturalnych środków do czyszczenia, które wykorzystują składniki pochodzenia roślinnego lub mineralnego, zamiast syntetycznych chemikaliów. Choć są one mniej skuteczne, to zostały zaprojektowane tak, aby były bezpieczne dla środowiska oraz zdrowia ludzi i zwierząt.
  6. Rośliny oczyszczające powietrze – niektóre rośliny mogą neutralizować toksyny w powietrzu. Pobierając tlen i dwutlenek węgla, pochłaniają też zanieczyszczenia takie jak aceton, formaldehyd, benzen czy amoniak. Najlepsze w tym są dracena odwrócona i chryzantema wielokwiatowa. Inne rośliny, które również dobrze działają, to: skrzydłokwiat, dracena wonna, zamiokulkas, bluszcz pospolity, filodendrony, fikusy i paprotki.

Przeczytaj również