What can you already do for the climate today?
Czy wiesz, że faktem jest, iż już dziś odczuwamy konsekwencje zmian klimatu? Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak trąby powietrzne, ulewy, czy też powodzie są tego rezultatem. Faktem jest też, że to człowiek odpowiada za zmianę klimatu. Czas więc wziąć za to odpowiedzialność i zacząć działać.
Czy wiesz, że faktem jest, że już dziś odczuwamy konsekwencje zmian klimatu? Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak trąby powietrzne, ulewy, czy też powodzie są tego rezultatem. Faktem jest też, że to człowiek odpowiada za zmianę klimatu. Czas więc wziąć za to odpowiedzialność i zacząć działać.
Pojawia się zatem pytanie: jak działać?
- Po pierwsze, zaakceptuj problem. On naprawdę istnieje. Kolejne działania będą prostsze, gdy będziesz wiedział, że to, co robisz ma sens i działasz dla dobra planety, ale też dla przyszłych pokoleń.
- Po drugie, klimat nie powinien być tematem tabu, dlatego rozmawiaj o nim. Chwal się swoimi działaniami i inspiruj innych. Jest szansa, że zarazisz ich swoją dobrą energią!
- Po trzecie, nie spoczywaj na laurach, tylko bądź na bieżąco. Czytaj, słuchaj i oglądaj wiadomości dotyczące szeroko pojętej ekologii i klimatu.
Chcesz ratować klimat? Checklista działań, od których warto zacząć.
Ważne jest też, żebyś wiedział, że codzienne czynności również mają wpływ na środowisko oraz klimat. Nic na tym świecie nie pozostaje w próżni. Dlatego warto zacząć korzystać z checklisty, aby stać się przyjacielem naszej planety:
- Ograniczam spożycie nabiału i mięsa. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych, przyczynisz się do zachowania różnorodności biologicznej oraz naturalnych siedlisk zwierząt. Oprócz tego przyczynisz się do ograniczenia zużycia wody oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
- Naprawiam rzeczy. Przyczynisz się do zmniejszenia ilości odpadów. Być może zaciekawisz się upcyclingiem i stworzysz coś wyjątkowego.
- Kupuję w second-handach. Kupując rzeczy z „drugiej ręki” tworzysz obieg zamknięty, dzięki czemu maksymalnie wykorzystujesz surowce. Branża odzieżowa to aż 10% światowej emisji dwutlenku węgla. Kupując używane rzeczy przyczyniasz się do ograniczenia emisji.
- Segreguję śmieci. Dzięki segregacji możliwe jest pozyskanie surowców do recyklingu. Jednocześnie zmniejsza się ilość odpadów na składowiskach, co skutkuje zmniejszeniem się zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza.
- Ograniczam zużycie plastiku. Robiąc to przyczyniasz się zmniejszenia emisji CO2. Dodatkowo zadbasz o swoje zdrowie i środowisko.
- Oszczędzam energię. Oszczędzając energię zmniejszasz koszty negatywnych skutków zdrowotnych przypisanych zanieczyszczeniu powietrza. Gdy oszczędzasz, gasząc światło, jednocześnie dbasz o lepsze powietrze.
- Kupuję lokalne produkty. Robiąc to skracasz dystans produktu, który do Ciebie trafia. Wiąże się to z tym, że zmniejszasz ślad węglowy i swój ślad ekologiczny.
- …
Pozostawiamy Tobie niedokończoną listę, byś mógł uzupełnić ją o swoje pomysły. Czas start!