Good morning on holiday, or how to cope with hot days?

Cały rok czekamy, by móc wygrzać się w słońcu i złapać więcej witaminy D. Kiedy jednak przychodzą upragnione letnie miesiące, myślimy głównie o tym, co zrobić, by się ochłodzić. Też tak macie?

Cały rok czekamy, by móc wygrzać się w słońcu i złapać więcej witaminy D. Kiedy jednak przychodzą upragnione letnie miesiące, myślimy głównie o tym, co zrobić, by się ochłodzić. Też tak macie?

W czasie lata w Polsce na termometrach pojawia się często 30 stopni C i więcej. Regularnie występują u nas fale upałów. Żeby je przetrwać, koniecznie trzeba zadbać o siebie.

Jak chronić się przed upałami? O tych rzeczach musisz pamiętać

  • Odpowiednie nawadnianie – podczas upałów z Twojego organizmu w szybkim tempie znika woda, dlatego zadbaj o jej regularne uzupełnianie.
  • Krem z filtrem – promienie słoneczne w nadmiarze są niebezpieczne dla naszej skóry, dlatego wychodząc na zewnątrz pamiętaj, aby się nakremować.
  • Twój ubiór ma znaczenie – wbrew pozorom to nie skąpe ubranie uratuje nas w upalne dni, a przewiewna, lekka odzież.
  • Lekka dieta – lekkostrawne dania pozwolą Twojemu organizmowi skupić się tylko na radzeniu sobie z upałem, zamiast na trawieniu schabowego.
  • Owoce i warzywa – to prosty sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin, najlepiej w tym okresie sprawdza się arbuz.
  • Duże różnice temperatur są niebezpieczne – nie są one dla nas korzystne. Wejście z gorącego podwórka do zimnego, wręcz lodowatego pomieszczenia może zakończyć się chorobą.

Praktyczne porady na upalne dni – o tym warto wiedzieć!

  • Kawa nie jest dobrym pomysłem na upalne dni. Zawarta w niej kofeina podnosi ciśnienie, przez co działa moczopędnie, wypłukując potas z organizmu.
  • Większość lekarstw należy przechowywać w temp. do 25 st. C. Na ten czas warto schować leki do lodówki (sprawdź na ulotce, czy Twoje leki mogą być tam trzymane). 
  • Wietrzenie mieszkania, ale tylko wcześnie rano i późnym wieczorem. W tym czasie temperatury są niższe i wtedy istnieje realna szansa na przewietrzenie i ochłodzenie mieszkania.

Pamiętajmy też o rzeczy najważniejszej: najlepszy czas na przebywanie na słońcu, aby było to bezpieczne dla zdrowia, jest rano przed godziną 10 oraz późnym popołudniem po godzinie 16. Niezależnie od wieku unikaj przebywania na słońcu w godzinach od 10 do 16, ponieważ w tym czasie promieniowanie UV jest najsilniejsze, co zwiększa ryzyko poparzeń słonecznych oraz uszkodzeń skóry, które mogą prowadzić do raka.

Read also