Orłosęp z Poznania nie żyje. Zoo potwierdziło smutną wiadomość

Poznańskie Zoo przekazało wiadomość, która zasmuciła wielbicieli przyrody z całej Polski – nie żyje orłosęp, który w zeszłym roku został zauważony na parapecie jednego z bloków w stolicy Wielkopolski.

Poznańskie Zoo przekazało wiadomość, która zasmuciła wielbicieli przyrody z całej Polski – nie żyje orłosęp, który w zeszłym roku został zauważony na parapecie jednego z bloków w stolicy Wielkopolski.

Rei del Causse, bo tak miał na imię ptak, pochodził z Francji i został wypuszczony na wolność w ramach programu reintrodukcji gatunku.

Orłosęp z Poznania wyjątkowy ptak, niesamowita historia

W maju ubiegłego roku jeden z mieszkańców Poznania opublikował w internecie niezwykłe nagranie – na parapecie jego bloku siedział ogromny ptak. Dzięki nadajnikowi, który miał założony, szybko ustalono, że to orłosęp o imieniu Rei del Causse, wypuszczony we Francji w ramach programu reintrodukcji tego zagrożonego gatunku.

Orłosęp jest objęty w Polsce ścisłą ochroną, a na całym świecie żyje tylko kilka tysięcy przedstawicieli tego gatunku. Nic więc dziwnego, że jego obecność w Poznaniu wywołała niemałą sensację.

W czasie pobytu w Polsce ptak bardzo osłabł z powodu burz i ulew, które występowały w kraju w tamtym czasie. Po konsultacjach z francuskim koordynatorem programu udało się go namierzyć i przewieźć do Nowego Zoo w Poznaniu. Tam ptak został otoczony opieką i mógł wrócić do sił. W lipcu zeszłego roku został wypuszczony na wolność w parku des Grands Causses na południu Francji.

fot. Maciej Mleczko

Smutne wieści. Rei del Causse nie żyje

5 maja poznańskie Zoo podzieliło się smutną wiadomością za pośrednictwem mediów społecznościowych – orłosęp Rei del Causse nie żyje. Zmarł we Francji, na wolności. Przyczyna śmierci ptaka nie jest znana, jednak wykluczono udział człowieka.

Na zawsze pozostanie symbolem wolnego, ciekawego, wytrwałego ptaka – i nadzieją na powrót tych majestatycznych lotników w europejskie góry. Żegnaj, Rei del Causse – lataj wysoko

pracownicy Zoo na Facebooku

Czym jest reintrodukcja gatunku?

Reintrodukcja gatunków to działania, których celem jest odtworzenie populacji gatunków na terenach, z których wcześniej zniknęły. Służy przywracaniu naturalnej równowagi ekosystemów.

Los Rei del Causse przypomina, jak kruche są te dostojne ptaki i jak ogromne znaczenie mają działania reintrodukcyjne i monitorujące ich populacje

pracownicy poznańskiego Zoo

Przeczytaj również