Burano – kolorowe miejsce na mapie Europy

Wiecie, że któryś z mieszkańców Burano musiał znać tekst piosenki „Chodź pomaluj mój świat” ? Skąd taki wniosek? Burano to niezwykle kolorowe miejsce, które zachwyca różnorodnością barw. Odcienie intensywnego różu, czerwieni, żółci, zieleni, fioletu oraz niebieskiego są kolorami tego miejsca. Dlatego też, jeśli brakuje Ci koloru w życiu – koniecznie odwiedź to miejsce.

Wiecie, że któryś z mieszkańców Burano musiał znać tekst piosenki „Chodź pomaluj mój świat” ? Skąd taki wniosek? Burano to niezwykle kolorowe miejsce, które zachwyca różnorodnością barw. Odcienie intensywnego różu, czerwieni, żółci, zieleni, fioletu oraz niebieskiego są kolorami tego miejsca. Dlatego też, jeśli brakuje Ci koloru w życiu – koniecznie odwiedź to miejsce.  

Burano położone jest w północnej części Laguny Weneckiej, około 7 kilometrów od Wenecji. Dlatego też na tę malowniczą wyspę z łatwością można dopłynąć tramwajem wodnym z Wenecji. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią czasem się zgubić i pospacerować w wąskich uliczkach pełnych kolorów. Spokojnie – każdy kto się zgubi z pewnością odnajdzie drogę powrotną. Wyspa jest na tyle mała, że obejście jej dookoła zajmuje zaledwie dwadzieścia minut. Jej powierzchnia to jedynie 0,21 km2.

Skąd tyle kolorów w Burano?

Typowa dla Laguny Weneckiej jest mgła. Dlatego też mieszkańcy rybackiej wioski, jaką jest Burano, musieli znaleźć sposób jak dobrze funkcjonować w chwilach – gdy świat wygląda dookoła jakby mleko się rozlało. Dlatego też, mieszkańcy wymyślili, że pomalowanie ich domów na intensywne kolory im pomoże. Kolorowe elewacje domów miały sprawić, że wyspa stanie się bardziej widoczna z morza, a rybacy bez problemu będą wracać do swoich rodzin. Dlatego dziś wyspa jest niezwykle malownicza, a domy do dziś są odmalowywane na intensywne kolory.

Czy wiesz, że…

że właściciel domu na wyspie Burano sam nie może wybrać jego koloru? O kolorze elewacji decydują władze wyspy. To one wydają pozwolenie na wykonanie prac oraz zatwierdzają kolor. W ten sposób władze kontrolują, aby w bezpośrednim sąsiedztwie barwy domów się nie powtarzały.

Jeśli zastanawiasz się dlaczego kolory na wyspie Burano wciąż są żywe – już odpowiadamy. Właściciele posesji zobowiązani są do dbania o posesje. Co oznacza regularne odnawianie fasad. Dlatego też elewacje domów są wciąż tak kolorowe, a miejsce to nadal wygląda jak z bajki.

Kolory to nie wszystko, wyspa ma też inne oblicze

Jeśli myślisz, że to miejsce nie może być bardziej urokliwe – to już wyprowadzamy Cię z błędu. Burano znane jest również z przepięknych koronek. Skąd wzięła się ta tradycja? Istnieje legenda o rybaku, który nie uległ syreniemu urokowi, ponieważ jego miłość do narzeczonej była tak szczera i prawdziwa. Syrena w nagrodę podarowała rybakowi welon, który był utkany z morskiej piany. Był on tak piękny, że zainspirował mieszkanki Burano do tworzenia równie misternych koronek.

Istnieje również mniej urokliwa historia związana z koronkarstwem na wyspie. Kobiety zajmowały się koronkarstwem w momencie, gdy mężczyźni wyruszali na długie połowy. Niezależnie od wersji, koronki przygotowane przez kobiety z Burano znane już były w XV wieku. Zachwycały one już wtedy i zachwycają wciąż dziś.

Miejsca, które warto zobaczyć w Burano

Spacerując wśród wąskich, pełnych kolorów uliczek można również odwiedzić miejsca, które wyjątkowo zapadną nam w pamięć. Mowa o:

  • Rio Pontinello –głównym, najdłuższym a zarazem najbardziej krętym kanale wyspy Burano. Nad tym kanałem znajdują się cztery mosty – w tym mosty na początku i końcu kanału. Na środkowym odcinku Rio Pontinello znajduje się wiele restauracji oraz trattorii, które oferują stoliki na zewnątrz.
  • Corte della Comare –ulicy, na której znajduje się szereg identycznych domków, które ustawione są w równym rzędzie. Jak się spodziewacie – każdy z nich ma inny kolor.
  • Tri Ponti – najsłynniejszy most wyspy Burano, gdzie można cieszyć się widokiem rozciągającym się kanały oraz malownicze kolorowe domy.
  • Bepi’s House – najbardziej kolory dom na wyspie. Zwany również domem cukierników. Oprócz kolorów zdobią go również figury geometryczne. 

Przeczytaj również