Czarna w białe paski, czy biała w czarne paski?
Fascynująca, niczym najtrudniejsze równanie matematyczne, zagadka została swego czasu rozwiązana. Dzięki temu zebry mają przed nami coraz mniej tajemnic. Te niezwykle fascynujące zwierzęta, pomimo swojego dwukolorowego ubarwienia, są… niezwykle kolorowe.
- Udostępnij
- Udostępnij
- Udostępnij
Fascynująca, niczym najtrudniejsze równanie matematyczne, zagadka została swego czasu rozwiązana. Dzięki temu zebry mają przed nami coraz mniej tajemnic. Te niezwykle fascynujące zwierzęta, pomimo swojego dwukolorowego ubarwienia, są… niezwykle kolorowe.
Na pierwszy rzut oka wszystkie zebry wyglądają tak samo. Jednak nic bardziej mylnego. Każda zebra posiada swój wyjątkowy i unikalny wzór pasków, na podstawie którego można ją zidentyfikować. To nie wszystko. Każda zebra jest czarna w białe paski. Paski te migotają w słońcu, gdy zebry się przemieszczają. Ma to na celu zmylenie drapieżników. Zebry żyją na terenach trawiastych wschodniej i południowej Afryki, dlatego muszą one uważać na mięsożerne zwierzęta.
To on rozwiązał największą zagadkę zebr – Jonathan B.L. Bard
Badania przeprowadzone przez – co ciekawe tym razem nie amerykańskiego, a brytyjskiego naukowca – embriologa J.B.L. Barda w 1977 roku potwierdzają, że zebry są czarne z białymi paskami. W artykule zatytułowanym „A unity underlying the different zebra striping patterns” Bard, obecnie emerytowany profesor bioinformatyki i biologii rozwoju na Uniwersytecie w Edynburgu, analizował mechanizmy powstawania pasków u różnych gatunków zebr, wskazując na istnienie wspólnego mechanizmu generującego te wzory.
Zamieszkujące tereny Afryki zebry są roślinożerne. Żywią się głównie trawą, ale ze smakiem zjedzą również korę, owoce czy też liście. Zwierzęta te należą do rodziny koniowatych. Warto wspomnieć, że ich białe paski pełnią również funkcję ochronną przed ugryzieniami owadów. Mowa o owadach z rodziny bąkowatych. Okazuje się, że owady mają problem z wylądowaniem na ciele zebry. Dlaczego, to może dziwić? Te same owady nie mają problemu by usiąść na ciele jednolicie umaszczonych koni.
Jak zebry rozpoznają się między sobą?
Oczywiście, że po paskach! Jak już wiecie, są jedyne w swoim rodzaju. Zwykle zwierzęta te żyją w stadach. Stado składa się z dominującego samca oraz samic wraz z młodymi. Zaskoczyć może fakt, że uszy zebry nie są tylko narzędziem słuchu. Pełnią one również rolę barometru nastroju. Jest to możliwe dzięki temu, że ich uszy obracają się w niemalże każdym kierunku. Wyrażają one w ten sposób swoje samopoczucie.
Dlaczego te zwierzęta są wyjątkowe?
Wzbudzają one sympatię wielu oraz z zaciekawieniem oglądamy je w zoo. Dlatego warto poznać o nich kilka faktów. Zwierzęta te śpią na stojąco. Bardzo rzadko kładą się, by odpocząć. Czasem można zauważyć, że dwie zebry stoją przytulone do siebie bokami, ze zwróconymi głowami w dwie strony. Robią tak, by lepiej obserwować otoczenie. Wiele osób uważa, że zebry trudno jest uchwycić na zdjęciu. Jednak, gdy już się uda, zachwycają sobą na ujęciach. W momencie, kiedy na swojej drodze spotkają drapieżnika, uciekają zygzakiem. To naprawdę niesamowite zwierzęta.
Co może Was zaskoczyć?
Istnieje zwierzę, które jest skrzyżowaniem zebry z innym zwierzęciem z rodziny koniowatych. Zwierzęciem tym może być koń lub osioł. Z tej krzyżówki powstał zebroid. Jedną z pierwszych osób, które zauważyły istnienie zebroidów był Karol Darwin.