Samochód, rower a może tramwaj? Jaki środek transportu wybrać, aby nie zanieczyszczać powietrza

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w dużym czy w małym mieście, na wsi, czy na przedmieściach – nieustannie gdzieś się przemieszczamy. Czym pojechać do szkoły, pracy, na zakupy, do lekarza albo na zajęcia dodatkowe? Wybór odpowiedniego środka transportu ma kluczowe znaczenie w walce o czyste powietrze, a tym samym o zdrowsze życie.

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w dużym czy w małym mieście, na wsi, czy na przedmieściach – nieustannie gdzieś się przemieszczamy. Czym pojechać do szkoły, pracy, na zakupy, do lekarza albo na zajęcia dodatkowe? Wybór odpowiedniego środka transportu ma kluczowe znaczenie w walce o czyste powietrze, a tym samym o zdrowsze życie.

Nasze codzienne wybory – to co kupujemy, jemy, wyrzucamy i jak się przemieszczamy – mają bezpośredni wpływ na środowisko. Szczególnie ważny jest transport, ponieważ wiąże się on bardzo często z emisją szkodliwych substancji i spalin. To, czym się przemieszczamy każdego dnia, ma ogromne znaczenie dla naszej planety.

W Polsce najczęściej wybieraną formą transportu są samochody. W wyniku rosnącej świadomości ekologicznej coraz częściej decydujemy się na auta elektryczne, jednak – nawet pomijając aspekty ekonomiczne – nie jest to wybór w 100 proc. doskonały. Pamiętajmy, że produkcja potrzebnej do zasilania samochodu energii elektrycznej również może przyczyniać się do emisji CO2, poza tym problematyczną pozostaje kwestia recyklingu baterii. 

Tramwaj, metro, autobusy wodorowe

Komunikacja miejska oferuje nam szerokie możliwości poruszania się po większych miastach. Ale czy to ekologiczne rozwiązanie? To zależy od rodzaju pojazdu. Autobusy elektryczne, w tym również wodorowe, stają się coraz popularniejsze nie tylko w Europie, ale i w Polsce. Bazowanie na takich pojazdach podczas budowy floty przewoźnika może znacznie wpłynąć na poprawę jakości powietrza w miastach. Tramwaje i metro są zasilane elektrycznie, jednocześnie mogą przewozić dużą liczbę pasażerów, co zmniejsza zapotrzebowanie na indywidualne środki transportu i jest korzystniejsze dla naszego środowiska. Gdyby większość z nas wybierała taki rodzaj transportu, to zmniejszyłaby się ilość samochodów osobowych w ruchu, a to przełożyłoby się na redukcję emisji szkodliwych substancji w powietrzu. Oczywiście są to opcje zupełnie niedostępne w mniejszych miejscowościach. 

Kolejnymi środkami transportu, które mamy do wyboru są rowery i hulajnogi. Ta forma przemieszczania się jest nie tylko ekologiczna ale również korzystna dla naszego zdrowia. By ułatwić sobie pokonywanie dłuższych tras, można rower tradycyjny zastąpić jego elektryczną wersją. W większości dużych miast istnieje możliwość wypożyczenia zarówno rowerów jak i hulajnóg elektrycznych, dzięki czemu mieszkańcy mają do nich łatwy dostęp.

Sposób najlepszy ze wszystkich: Idź pieszo!

Mamy jeszcze jedną formę transportu, która jest najprostsza, najtańsza i najbardziej ekologiczna. Chodzenie pieszo, bo o nim mowa, nie generuje żadnych emisji, a dodatkowo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i sprawność. Nie jest to oczywiście idealne rozwiązanie w każdej sytuacji. Spacerowanie jest czasochłonne, jednak powinno stać się obowiązkowym wyborem każdej sprawnej osoby na krótkich i tych nieco dłuższych dystansach. Pokonywanie 500 metrów do sklepu czy bankomatu samochodem powinno być powodem do wstydu!

Wybór odpowiedniego środka transportu jest kluczowy dla redukcji zanieczyszczenia powietrza i ochrony środowiska. Transport publiczny, samochody elektryczne, rowery, hulajnogi czy szczególne przez nas polecane chodzenie pieszo pozwalają na ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Każda z tych metod ma swoje zalety i może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, a tym samym – naszego zdrowia.

Przeczytaj również