Wiedza

Trwa wyścig z czasem w walce o przyszłość planety. Czy wzrost globalnej temperatury przekroczy 1,5 stopnia?

O co walczymy?

Jak często myślisz o zmianach klimatycznych na Ziemi? Jeżeli jej los jest Ci bliski, pewnie bardzo często. My również, ponieważ zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych wyzwań dla współczesnego świata.

Oczywiście –  klimat Ziemi ulega naturalnym wahaniom, ale obserwowane obecnie zmiany są zdecydowanie przyspieszone przez działalność nas – ludzi, co stawia nas przed ogromnym wyzwaniem: walką o przyszłość planety.

Najczarniejszy scenariusz

Część naukowców uważa, że nie jesteśmy wstanie ograniczyć wzrostu globalnej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza i że powinniśmy walczyć, żeby nie przekroczyła ona 2, a nawet 2,4 stopni.

My głęboko wierzymy, że wspólnie damy radę zatrzymać wzrost na poziomie 1,5 stopnia.

Jaka działalność ociepla klimat?

Największymi sprawcami emisji gazów cieplarnianych są sektory energetyczny, przemysłowy, transportowy, rolniczy.

Kraje o dużym rozwoju przemysłowym, takie jak Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Rosja i kraje Unii Europejskiej, przyczyniają się do znaczącej części globalnych emisji CO2. Problemem w niektórych z tych krajów, w tym w Chinach i Indiach, jest ciągle wysoki udział paliw kopalnych, szczególnie węgla, w produkcji energii.

Ochrona klimatu jest celem, który wymaga zaangażowania i współpracy nas wszystkich, i to na każdym poziomie – od indywidualnych działań po wielkie, globalne inicjatywy. 

Aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym, konieczne są radykalne zmiany w produkcji energii, efektywności energetycznej, gospodarce odpadami i rolnictwie. Podstawą jest przejście na odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna.

GLOBALNA MOBILIZACJA 

  • Porozumienie paryskie

    Na szczęście są tacy, którym zależy. Na czele walki ze zmianami klimatycznymi stoi szereg międzynarodowych instytucji i inicjatyw, w tym Porozumienie Paryskie z 2015 roku, którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia. Słyszeliście o nim?

  • Energia odnawialna

    Kraje Unii Europejskiej czują odpowiedzialność za swoje gospodarki i aktywnie dążą do redukcji emisji oraz przejścia na energię odnawialną, podobnie jak niektóre stany i miasta w Stanach Zjednoczonych. Mimo to, w krajach takich jak Rosja czy w niektórych regionach Azji, gdzie gospodarka silnie opiera się na paliwach kopalnych, postępy w tej dziedzinie są zdecydowanie wolniejsze. 

  • Ochrona planety

    Zmiany klimatyczne są ściśle związane z ideą zrównoważonego rozwoju, która ma na celu zaspokojenie potrzeb obecnych pokoleń, nie zagrażając możliwościom przyszłych pokoleń do spełnienia ich potrzeb. Zgadzacie się z tym, że powinniśmy myśleć nie tylko o sobie, ale również o tym, jaką planetę zostawimy swoim dzieciom i wnukom? 

  • Przyszłe pokolenie

    Zmiany klimatyczne to nie tylko wyzwanie środowiskowe, ale również społeczne, ekonomiczne i etyczne. Działania, które podejmiemy dzisiaj, będą miały dalekosiężne konsekwencje dla przyszłości naszej planety i wszystkich jej mieszkańców. Zdajcie sobie z tego sprawę?

Co ociepla klimat?  

Największymi sprawcami emisji gazów cieplarnianych są sektory:  energetyczny,  przemysłowy, transportowy i rolniczy. 

  • sektor energetyczny
  • sektor przemysłowy
  • przemysł rolniczy i transportowy

TO RÓWNIEŻ TWÓJ CEL

Bez natychmiastowych działań wkrótce przestaniemy mówić o powstrzymaniu wzrostu globalnej 
temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza powyżej stanu z czasu, zanim gwałtownie rozwinęliśmy przemysł, a zaczniemy obawiać się, że nie uda się nam zatrzymać na wzroście o 2 stopnie. Wniosek? Niezależnie od tego, ile masz lat, gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, powinien być to dla Ciebie temat o najwyższym priorytecie!