Pytania i Odpowiedzi

Czy odpady są tym samym co śmieci, a PSZOK to inna nazwa gratowiska? Gdzie szukać pomocy w idealnym segregowaniu wyrzucanych rzeczy i do jakich zasad przede wszystkim się stosować? Nasze Pytania i Odpowiedzi pozwolą Wam wejść na wyższy poziom bycia eko!

1. Czym jest PSZOK?

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to specjalnie zorganizowane miejsce na terenie gminy (miasta), do którego mieszkańcy mogą przynieść lub wywieźć posegregowane odpady komunalne.

2. Co to jest odpad?

Każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Potocznie (i tylko potocznie!) to wszelkie śmieci, które chcemy wyrzucić.

3. Kto jest odpowiedzialny za wywóz odpadów?

Do zorganizowania systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zobowiązane są gminy.

4. Co to są bioodpady?

To odpady ulegające biodegradacji z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, gastronomii, restauracji itd., sklepów, hurtowni, a także podobne odpady z zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność.

5. Co to są odpady niebezpieczne?

To odpady, które ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny, inne właściwości i okoliczności stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo dla środowiska. W praktyce do odpadów niebezpiecznych zaliczamy m.in. baterie, farby, lekarstwa, oleje, rozpuszczalniki, lampy fluorescencyjne, tusze, kleje.

6. Co to jest recykling i czemu służy?

Recyklingiem nazywamy proces przetwarzania odpadów na produkty, materiały lub substancje, które wykorzystuje się w pierwotnym celu lub w innych celach. Przykład? Stare butelki możemy przetworzyć na nowe butelki, wieszaki, a nawet na… bluzy polarowe.

7. Co dokładnie oznacza „gospodarowanie odpadami”?

Gospodarowanie odpadami to zbieranie, transport i przetwarzanie odpadów , w tym ich sortowanie. To również nadzór nad tymi działaniami oraz prowadzenie i kontrolowanie miejsc unieszkodliwiania odpadów.

8. Gdzie sprawdzić, jak prawidłowo segregować odpady?

Zasady segregacji odpadów różnią się w zależności od regionu. Warto zajrzeć do regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie swojej gminy (miasta), aby dowiedzieć się dokładnie, jak prawidłowo postępować z odpadami.

9. Na czym polega coroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”?

To międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Właśnie wtedy uczniowie, przedszkolaki, grupy mieszkańców i inni ochotnicy zbierają odpady we wszystkich miejscach, w których nie powinno ich być: w parkach, lasach, okolic jezior i rzek, na poboczach dróg itd. Głównym celem akcji jest wzrost świadomości ekologicznej – nie tylko młodych ludzi.

10. Co to są odpady problemowe?

To szczególne rodzaje odpadów komunalnych, które za względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny i inne właściwości stwarzają zagrożenie dla środowiska. Przykłady odpadów problemowych: zużyty sprzęt elektroniczny, odpady wielkogabarytowe (szafy, biurka, łóżka, materace, dywany, wykładziny), czy zużyte opony.

11. Gdzie znajdę harmonogram wywozu odpadów?

Harmonogram wywozu odpadów jest dostępny na stronie internetowej Twojej gminy (miasta). Jeżeli nie znasz adresu strony www, wpisz w przeglądarkę internetową: harmonogram wywozu odpadów NAZWA MIEJSCOWOŚCI.

12. Gdzie powinniśmy wyrzucać przeterminowane leki?

Takie odpady można oddać do apteki posiadającej odpowiedni pojemnik lub do PSZOK-u w swojej gminie (mieście).

13. Co zrobić ze zużytymi bateriami?

Baterie to odpady niebezpieczne, które można oddać do PSZOK-u lub zanieść do sklepu, który organizuje ich zbiórki.

14. Ile odpadów produkuje jeden Polak?

Zgodnie z danymi z 2022 roku, każdy z nas statystycznie produkuje 355 kg odpadów komunalnych rocznie.

15. Który odpad rozkłada się najdłużej?

Zdecydowanie najdłużej rozkładają się odpady ze szkła. Dobrą wiadomością jest to, że szkło można nieograniczenie wiele razy przetworzyć na nowy produkt. Dlatego zachęcamy do poprawnej segregacji odpadów.

16. Czy przed wyrzuceniem opakowania należy je umyć?

Nie powinno się myć opakowań, o ile gmina (miasto) tego wyraźnie nie zaleca. Opakowanie jednak należy opróżnić. Należy pamiętać, że mycie opakowań powoduje zwiększone zużycie wody.

17. Jak wyrzucać odpady bio do brązowego pojemnika?

Najlepiej jest wyrzucać odpady bezpośrednio do pojemnika. Nie należy korzystać z worków foliowych. Jedynymi workami, w których możemy wyrzucać odpady bio, są worki kompostowalne.

18. Gdzie oddać choinkę?

Jeżeli Twoja choinka jest żywa i w donicy, posadź ją u siebie w ogrodzie lub oddaj komuś, komu przyda się ogrodzie. Natomiast jeśli stan choinki nie pozwala na jej dalsze użytkowanie, istnieje kilka sposób na pozbycie się jej. Należy ją pozbawić korzeni i wystawić w dniu odbioru bioodpadów albo przewieźć do miejscowego PSZOK-u. Sztuczne choinki można wyrzucić do odpadów zmieszanych (jeżeli ich rozmiar na to pozwala) lub zawieźć do PSZOK-u.

19. Gdzie wyrzucić ozdoby świąteczne?

Bombki świąteczne, łańcuchy, ozdoby choinkowe wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Natomiast światełka choinkowe oddaj do PSZOK-u lub do punktu, w którym takie odpady są zbierane.

20. Do jakiego pojemnika wyrzucić paragon?

Paragony są wykonane z papieru termicznego, w związku z tym nie należy ich wyrzucać do niebieskiego pojemnika na makulaturę, tylko do czarnego na odpady zmieszane.

21. Do jakiego pojemnika wyrzucić karton po mleku/sokach?

Nie dajmy się zmylić – kartony po mleku/sokach nie są wykonane w pełni z makulatury. Warto pamiętać, że wewnątrz i na zewnątrz kartonika znajduje się folia zabezpieczająca opakowanie przed przeciekaniem oraz zapewniająca świeżość produktu. Dodatkowo otwarcie jest plastikowe. W związku z tym taki karton wyrzucamy do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

22. Gdzie wyrzucić opony?

Zużytych opon NIE wyrzucamy do pojemników w altankach śmietnikowych. Możemy je oddać bezpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w swojej gminie (przed oddaniem warto skontaktować się z PSZOK-iem, aby zapytać, ile opon rocznie można oddać) lub zostawić w zakładzie wulkanizacyjnym, jeżeli znamy taki, który je przyjmuje.

23. Gdzie wyrzucić ubrania?

Bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane, ubrania można wyrzucić do odpadów zmieszanych lub oddać do PSZOK-u. Zachęcamy jednak, aby ubrania, które są jeszcze zdatne do użytku, oddać osobom, którym się przydadzą.

24. Gdzie wyrzucić styropian?

Styropian dzielimy na opakowaniowy i budowlany. Czyste opakowania styropianowe można wyrzucić do pojemnika żółtego na metale i tworzywa sztuczne. Opakowania brudne wyrzucimy do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Styropian budowlany można oddać do firmy, która profesjonalnie zajmuje się odbiorem odpadów budowlanych albo do PSZOK-u, po wcześniejszym zapoznaniu się z regulaminem danego Punktu.