Po co nam właściwie segregacja odpadów? Zobacz, co powstaje dzięki recyklingowi

Segregacja niektórych odpadów to nie lada zagwozdka. Nawet największy ekologiczny bystrzak czasem musi się zastanowić, gdzie dany odpad wyrzucić. Puste blistry po lekach oraz kartonik po mleku, zużyte opony, czy też zabrudzony papier – te odpady nie należą do kategorii „łatwe w dziedzinie segregacji”.

Segregacja niektórych odpadów to nie lada zagwozdka. Nawet największy ekologiczny bystrzak czasem musi się zastanowić, gdzie dany odpad wyrzucić. Puste blistry po lekach oraz kartonik po mleku, zużyte opony, czy też zabrudzony papier – te odpady nie należą do kategorii „łatwe w dziedzinie segregacji”.

Pojawia się zatem pytanie: Czy faktycznie warto się zastanawiać, gdzie co wyrzucić? Czy nie łatwiej byłoby wyrzucić wszystkie odpady do czarnego pojemnika na odpady zmieszane?

Oczywiście, że warto podjąć trud segregacji. Znaczna część odpadów, które lądują w odpowiednich pojemnikach, zostanie przetworzona na nowe produkty. Duża część materiałów, z których odpady są wykonane, nadaje się do recyklingu. Aluminium oraz plastik podlegają recyklingowi w 100 procentach –  co ważne materiały te można wielokrotnie przetwarzać.

Recykling plastiku na czym polega?

Pierwszym etapem procesu recyklingu – który dotyczy każdej frakcji odpadów – jest prawidłowa segregacja. Odpady z żółtego pojemnika trafiają do sortowni, gdzie możliwe będzie odzyskanie surowca nadającego się do ponownego przetworzenia. W kolejnym etapie materiał zostaje kompleksowo oczyszczony, by mógł zostać przerobiony na recyklat lub granula – zostanie on ponownie przetopiony i wykorzystany do produkcji nowych rzeczy. W tym procesie wykorzystuje się takie techniki, jak: piroliza, hydrokraking oraz zgazowanie. Co ważne, ostatnie etapem jest kontrola laboratoryjna i nowe życie plastiku.

Co wyrzucić do żółtego pojemnika?

Kolor żółty przeznaczony jest do odpadów z kategorii metale i tworzywa sztuczne. Dla przypomnienia – oto opady, które powinny wylądować w tym pojemniku:

  • odkręcone i zgniecione butelki po napojach; 
  • wielomateriałowe odpady opakowaniowe  – to nic innego jak kartony po mleku, czy sokach;
  • plastikowe torby, reklamówki oraz wszelkiego rodzaju folie;
  • opakowania po środkach czystości;
  • plastikowe opakowania po produktach spożywczych – co ważne, opakowania powinny być opróżnione z zawartości;
  • metalowe kapsle od butelek oraz zakrętki słoików;
  • puszki wykonane z blachy stalowej po żywności.

To tylko przykłady odpadów, które powinny znaleźć się w tym pojemniku. Dzięki temu, że odpady tam trafią, możliwe będzie ponowne ich przetworzenie.

Co powstaje dzięki recyklingowi?

Nowe produkty, które lądują na sklepowych półkach. To niezwykle ciekawe, co można odzyskać i uzyskać dzięki recyklingowi. Sprawdź, czy wiedziałeś, że:

  • recykling papieru umożliwia również powstanie takich produktów, jak bandaże, banknoty, opakowania do jajek, a nawet abażury;
  • 35 butelek PET o pojemności półtora litra umożliwia wyprodukowanie śpiwora;
  • około 600 puszek umożliwia wykonanie ramy do roweru;
  • już 3 aluminiowe puszki umożliwiają wykonie oprawki do okularów;
  • recykling szkła to nie tylko nowe produkty typu słoik, czy butelka, ale też nowe produkty, takie jak izolacje ścian, czy też kafelki.

To tylko kropla w recyklingowym morzu. Takich produktów jest o wiele więcej.

Przeczytaj również