Jak pozytywnie wpływać na jakość powietrza?
Jakość powietrza, którym oddychamy ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również samopoczucia. Każdy z nas może wpłynąć na ten globalny problem poprzez codzienne działania.
- Udostępnij
- Udostępnij
- Udostępnij
Jakość powietrza, którym oddychamy ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również samopoczucia. Każdy z nas może wpłynąć na ten globalny problem poprzez codzienne działania.
Regularne sprawdzanie jakości powietrza w swojej okolicy i unikanie aktywności na świeżym powietrzu w dni o wysokim poziomie zanieczyszczeń może pomóc chronić nasze zdrowie. Możemy korzystać z dostępnych aplikacji i stron internetowych, które na bieżąco informują o stanie powietrza, jak np. strona Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub pokusić się o własnoręczne zbudowanie prostej domowej stacji monitorującej jakość powietrza.
Sprawdzanie jakości powietrza to jedno, ale wiemy, że Wam to nie wystarczy i że macie ogromne chęci, żeby zrobić coś więcej. Oto krótki poradnik dla osób, które chcą działać i pozytywnie wpływać na jakość powietrza.
Zacznijcie od tych rzeczy!
- Zamiast jazdy samochodem korzystajcie z komunikacji publicznej, roweru lub chodzenia pieszo (więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradach [LINK] „Jaki środek transportu wybrać by nie zanieczyszczać środowiska”).
- Wybierajcie ekologiczne formy ogrzewania, jednocześnie nie przegrzewajcie swojego domu. Obniżenie temperatury już o 1 st. C może wpłynąć na mniejszą ilość zanieczyszczeń, które dostają się do atmosfery.
- Zadbajcie o efektywność energetyczną w domu – mniejsze zużycie energii w domu przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń z elektrowni. Możemy tego dokonać poprzez:
- Ocieplenie domu;
- Wybór urządzeń energooszczędnych;
- Zamianę zwykłych żarówek na żarówki LED;
- Wyłączanie światła i urządzeń elektrycznych, kiedy z nich nie korzystamy.
- Sadźcie drzewa i rośliny – rośliny dostarczają tlen i pomagają oczyścić powietrze, gdyż absorbują dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia.
- Nie palcie śmieci! Palenie odpadów powoduje uwalnianie do atmosfery wiele niebezpiecznych substancji, takich jak chlorowodór, metale ciężkie, kadm, dwutlenek siarki.
- Korzystajcie z energii odnawialnej – powoduje to redukcje emisji gazów, co wpływa na jakość powietrza, a tym samym pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi.
To tylko przykłady działań, które możecie podjąć, by przyczynić się do walki o czystsze powietrze. Poprawa jakości powietrza jest kluczowa zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Duże znaczenie mają w tym temacie decyzje rządzących, jednak nie tylko. Poprawa jakości powietrza wymaga zaangażowania i codziennych działań każdego z nas.