Co wyrzucić do czarnego pojemnika? Poradnik prawidłowej segregacji odpadów zmieszanych
Czarny pojemnik przeznaczony jest na odpady zmieszane. Pojawia się jednak pytanie, co konkretnie do niego wyrzucić, skoro znaczną część domowych odpadów wyrzucamy do żółtego, zielonego czy też niebieskiego pojemnika?
- Udostępnij
- Udostępnij
- Udostępnij
Czarny pojemnik przeznaczony jest na odpady zmieszane. Pojawia się jednak pytanie, co konkretnie do niego wyrzucić, skoro znaczną część domowych odpadów wyrzucamy do żółtego, zielonego czy też niebieskiego pojemnika?
W czarnym pojemniku powinny znaleźć się odpady zmieszane, czyli takie, które nie nadają się do ponownego przetworzenia. Odpady, których nie da się posegregować w taki sposób, aby ponownie je wykorzystać. Dość często są to wielomateriałowe produkty – ale nie tylko.
Co powinno się znaleźć w czarnym pojemniku?

Czy wiesz, że…
że pasek od gleukometru należy wyrzucić do czarnego pojemnika? Odpad ten miał kontakt z krwią, w związku z czym ze względów bezpieczeństwa nie można wyrzucić go do innego pojemnika niż czarny. Jest to zgodne wytycznymi dotyczącymi segregacji odpadów oraz z zaleceniami producentów gleukometrów.
Zbite szklanki, lustro czy porcelana też powinny znaleźć się w czarnym pojemniku. Jest to ogólnodostępna wiedza, która już coraz rzadziej zaskakuje.
Są jednak odpady, o których rzadko się wspomina, a ich segregacja może stanowić nie lada wyzwanie. Sprawdź, czy wiedziałeś, że odpady te powinny znaleźć się w czarnym pojemniku:
- zużyta zapalniczka – bardzo ważne, by przed wyrzuceniem upewnić się, że jest pusta. Zapalniczka, w której znajduje się gaz jest odpadem niebezpiecznym. Jeśli zdecydujesz się wyrzucić zapalniczkę z zawartością gazu, koniecznie oddaj ją do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
- wkłady do zniczy – tradycyjne wkłady do zniczy zabrudzone są woskiem, w związku z czym nie nadają się do dalszego przetwarzania.
- wypisany mazak – składa się z kilku różnych materiałów, których rozdzielenie jest wręcz niemożliwe. W związku z tym wielomateriałowy odpad nie nadaje się do recyklingu.
- stopery do uszu – wykonane są z materiałów, które nie podlegają recyklingowi. Względy higieniczne również mają tu duże znaczenie. Stopery mają bezpośredni kontakt z ciałem człowieka, czasem mogą być zanieczyszczone woskowiną uszną. Stąd też pojemnik czarny jest jedynym słusznym pojemnikiem dla tego odpadu.
- sreberko po czekoladzie – to materiał wielowarstwowy, który składa się z tworzywa sztucznego oraz folii aluminiowej. Połączenie tych materiałów nie nadaje się do recyklingu w warunkach standardowych.
O czym warto jeszcze pamiętać? Pojemnik czarny jest również odpowiednim miejscem, aby wyrzucić do niego resztki mięsne, rybne oraz pochodzenia zwierzęcego, zabrudzony oraz mokry papier, zużyte chusteczki higieniczne oraz paragony.

Przetwarzanie odpadów zmieszanych
Dobrze wiedzieć, że odpady zmieszane są przetwarzane. Sposób ich przetwarzania zależy od dostępnych technologii oraz infrastruktury. Istnieją dwie główne metody zagospodarowania odpadów:
- mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP): podczas tego procesu odpady są sortowane na specjalnych liniach sortujących. Materiały nadające się do ponownego użycia są oddzielane i przekazywane do firm zajmujących się recyklingiem. Pozostałe odpady są przekształcane w paliwo alternatywne RDF, które może być używane w procesach przemysłowych, takich jak produkcja cementu.
- termiczne przekształcanie odpadów (spalanie): odpady są spalane w specjalnych instalacjach, co pozwala na odzyskanie energii w postaci ciepła i energii elektrycznej. Pozostałości po spalaniu, takie jak popioły, trafiają na składowiska odpadów, podczas gdy powstały żużel może być wykorzystywany np. przy budowie dróg.