Są coraz bliżej nas. Najbardziej tajemniczy mieszkańcy miast. O kim mowa?

Spacerując po mieście, możemy spotkać gości z pobliskich lasów. Fakt ten coraz rzadziej nas zaskakuje, ponieważ miasta stały się nowym miejscem życia dla wielu zwierząt. Dziki, lisy czy też nietoperze dobrze odnajdują się w miejskim środowisku. Tylko… jak się zachować, gdy na swojej drodze do pracy, szkoły czy sklepu spotkamy leśne zwierzę?

Spacerując po mieście, możemy spotkać gości z pobliskich lasów. Fakt ten coraz rzadziej nas zaskakuje, ponieważ miasta stały się nowym miejscem życia dla wielu zwierząt. Dziki, lisy czy też nietoperze dobrze odnajdują się w miejskim środowisku. Tylko… jak się zachować, gdy na swojej drodze do pracy, szkoły czy sklepu spotkamy leśne zwierzę?

Jeszcze nie tak dawno, by spotkać dzika, należało wybrać się do lasu. Znalezienie go poza jego naturalnym środowiskiem było nie lada wyzwaniem. Dziś w wielu miastach dzika można spotkać, spacerując po przedmieściach czy dużych osiedlach. Pozostawia on po sobie ślady, które uważne oko bez problemu wychwyci. Słowem – dzik niemal zadomowił się w polskich miastach.

Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły! Tekst tej piosenki zna wielu z nas. Jak jest naprawdę?

Dziki należą do rodziny świniowatych i są dość dużymi ssakami. Dorosłe osobniki osiągają od metra do półtora metra długości. Jednak prawdziwe wrażenie robi ich masa ciała. Dziki ważą średnio 200 kilogramów, jednak zdarzają się przypadki, kiedy to dorosły samiec waży nawet 300 kilogramów. Dziki to zwierzęta wszystkożerne. Orzechy, żołędzie oraz nasiona wygrzebane z gleby stanowią podstawę ich diety. Niech Was to nie zmyli, dziki nie są roślinożercami. Zjadają one również larwy owadów oraz inne bezkręgowce. Gryzonie, a nawet padlina, również składają się na ich dietę.

Dlaczego dziki pojawiają się w mieście? Powód jest prosty: łatwość w zdobyciu pokarmu. W mieście dziki mają bezpośredni dostęp do otwartych śmietników, czy też miejsc, gdzie niekoniecznie panuje porządek. Zdarza się też czasem, że to sami mieszkańcy miast dokarmiają dziki. Zwierzęta te są bardzo inteligentne i wracają do miejsc, gdzie w łatwy sposób zdobędą jedzenie.

Co ciekawe, okazuje się, że tekst bardzo znanej piosenki wprowadza nas w błąd. Dziki, wbrew powszechnej opinii, nie są zwierzętami agresywnymi. Bardzo rzadko odnotowuje się przypadki ataków dzików na ludzi. Spotkania z nimi mogą być jednak stresujące. Jak się zachować, gdy dzik stanie na naszej drodze? Odpowiedź jest jedna: zachować spokój i bez gwałtownych ruchów oddalić się od zwierzęcia.

Chodzi  lisek koło drogi! Fragment tej rymowanki okazał się proroczy dla mieszkańców miast

Lis to największy dziki drapieżnik, który odwiedza miasto lub zamieszkuje w nim na stałe. Lisowi daleko jest do rozmiarów dzika. Osiąga on długość około metra, a jego waga waha się od pięciu do dziesięciu kilogramów. Nie da się go nie zauważyć, ponieważ jego rudoczerwone futro przyciąga ludzkie spojrzenia. Lis raczej jest zwierzęciem, które prowadzi nocny tryb życia. Jednak nie jest wykluczone, że spotkasz go również za dnia.

Lisy to drapieżniki, które polują na ptaki oraz małe ssaki. Najczęściej zjadają one zające, gryzonie oraz wróble. Jak zatem lisy znalazły się w mieście?  Wbrew pozorom środowisko miejskie jest dla nich korzystne. Lisy polują na gryzonie, których w środowisku miejskim jest naprawdę wiele. Otwarte wiaty śmietnikowe i same śmietniki również są źródłem ich pożywienia. Lisie nory coraz częściej zauważalne są w miejskich lasach.

Co zrobić, jeśli na swojej drodze spotkasz lisa? Jeśli lis Ciebie nie zauważył, zachowaj spokój i oddal się od niego. A co ważniejsze, jeśli spotkasz lisa podczas spaceru z psem, istotne jest, by trzymać się z daleka, a już absolutnie nie szczuć lisa psem. Lis mimo wszystko jest drapieżnikiem i nie można o tym zapominać.

Same całą zimę siedzą, nic nie piją, nic nie jedzą. O kim mowa?

Ciekawe, czy wiedziałeś, że nietoperze są ssakami? Ssakami, które można spotkać na miejskim niebie. Jest ich naprawdę sporo! Ssaki te przesypiają pół roku i są aktywne w nocy. Mimo to można je spotkać nawet wokół domu. Zwierzęta te mają słaby wzrok. Radzą sobie świetnie w ciemności dzięki świetnie wykształconym narządom słuchu. Nietoperze są mięsożercami. Podstawą ich diety są owady latające, zwłaszcza muchówki, ćmy i chrząszcze.

Dlaczego nietoperze czują się świetnie w miejskiej przestrzeni?  Tereny zurbanizowane są dla nich niezwykle atrakcyjne. Nietoperze znajdują w mieście wiele kryjówek, które idealnie nadają się na miejsca codziennego wypoczynku, ale też rozrodu. Pomieszczenia, które są nieogrzewane, nieprzewiewne oraz izolowane od środowiska zewnętrznego są dla nich idealne. Dlatego nietoperze można spotkać również w pustostanach, które są niejako zastępstwem dla naturalnych jaskiń.

Chiropterolog, czyli gdzie szukać pomocy, gdy w domu pojawi się nietoperz

Warto wiedzieć, że nietoperze żyjące w Polsce znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową. Może zdarzyć się jednak, że nietoperz wleci do Twojego mieszkania przez okno. Co wtedy? W takiej sytuacji należy zgasić wszystkie światła, usunąć zasłony i firany oraz szeroko otworzyć okno. Bardzo prawdopodobne, że nietoperz sam odnajdzie drogę, by znów znaleźć się na zewnątrz. Jeśli to nie nastąpi, należy skontaktować się z chiropterologiem. Ich usługi są bezpłatne, a lista specjalistów dostępna jest w Internecie.

Przeczytaj również