Co zrobić z niepotrzebnymi książkami?

Książki są nieodłącznym elementem naszego życia. Towarzyszą nam od najmłodszych lat – od bajek czytanych przez rodziców na dobranoc, przez podręczniki szkolne, aż po ulubione powieści i książki kucharskie.

Książki są nieodłącznym elementem naszego życia. Towarzyszą nam od najmłodszych lat – od bajek czytanych przez rodziców na dobranoc, przez podręczniki szkolne, aż po ulubione powieści i książki kucharskie.

Czasami jednak dochodzimy do wniosku, że mamy po prostu tych książek za dużo. Co w takim razie zrobić z książkami, których już nie potrzebujemy?

Sprzedaż przez Internet

Jest to jedno z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań. Obecnie istnieje wiele platform sprzedażowych, dzięki którym łatwo znajdziemy nowego właściciela dla naszych książek. Sprzedaż to też dobry sposób na uzyskanie budżetu na zakup nowych tytułów.

Przekazanie do instytucji publicznych

Jeżeli nie zależy Ci na zysku, możesz rozważyć przekazanie książki do instytucji publicznej. Wiele bibliotek, świetlic, domów kultury czy szkół może być zainteresowanych takim podarunkiem – zwłaszcza jeśli jest to literatura dla dzieci i młodzieży. Warto jednak przed wizytą skontaktować się z daną instytucją i upewnić się, że chcieliby takie książki przyjąć.

Zbiórki charytatywne

Jeśli lubisz angażować się w pomoc innym, możesz poszukać zbiórek charytatywnych, które przyjmują książki. Takie darowizny mogą trafić na aukcje charytatywne, z których dochód przeznaczany jest na pomoc potrzebującym, lub zostać przekazane do domów dziecka, hospicjów, domów samotnej matki i innych instytucji, w których są potrzebne.

Pchli targ

W wielu miejscowościach organizowane są pchle targi, które z roku na rok przyciągają coraz więcej uczestników. Są to bazary, odbywające się zwykle na otwartej przestrzeni, na których można sprzedać niepotrzebne rzeczy, w tym książki, za symboliczną kwotę.

Bookcrossing

W ostatnich latach na popularności zyskuje tak zwany bookcrossing, który polega na przekazywaniu niepotrzebnych książek z rąk do rąk. Zostawia się je w miejscach publicznych, takich jak półki w kawiarniach, regały w bibliotekach i domach kultury, plenerowe biblioteczki. Każdy kto taką książkę znajdzie, może ją zabrać do przeczytania, a w zamian zostawić inną – dzięki temu książki zyskują drugie życie.

Recykling

Jeśli twoje książki nie nadają się już do dalszego użytku z powodu zniszczenia – warto oddać je na recykling.  Książki w miękkiej oprawie można wyrzucać do specjalnego pojemnika na makulaturę lub niebieskiego kontenera na papier, pod warunkiem, że usuniemy z nich elementy, które nie są papierowe, jak zakładki czy taśmy. Książki w twardej oprawie wymagają usunięcia okładki, która zazwyczaj zawiera materiały inne niż papier (np. skórę, tkaniny). Taką okładkę należy wyrzucić do odpadów zmieszanych, a resztę książki można umieścić w pojemniku na papier.

Przeczytaj również