Najzimniejsze miejsca na Ziemi

Istnieją na Ziemi takie miejsca, gdzie nasza najcieplejsza kurtka, czapka i rękawiczki z pewnością nie zapewnią nam wystarczającej ochrony przed zimnem. Minus dwadzieścia stopni w niektórych regionach świata oznaczają całkiem ciepły dzień. Tamtejsze temperatury są naprawdę dalekie od zera – w kierunku dużego minusa.

Istnieją na Ziemi takie miejsca, gdzie nasza najcieplejsza kurtka, czapka i rękawiczki z pewnością nie zapewnią nam wystarczającej ochrony przed zimnem. Minus dwadzieścia stopni w niektórych regionach świata oznaczają całkiem ciepły dzień. Tamtejsze temperatury są naprawdę dalekie od zera – w kierunku dużego minusa.

Sprawdź, czy minusowe temperatury robią na Tobie wrażenie. Być może okaże się, że te miejsca zainspirują Cię i kolejne wakacje zamiast na ciepłej plaży spędzisz w zimowym, białym otoczeniu.

Ekstremalnie niska temperatura

21 lipca 1983 roku termometry w stacji badawczej Wostok pokazały minus 89,2 stopnia Celsjusza. Pomimo upływu ponad czterdziestu lat, rekord ten wciąż obowiązuje. Jednak istnieją miejsca, gdzie temperatura też jest wyjątkowo niska, a mimo to mieszkają tam ludzie.

Wierchojańsk to rosyjskie miasteczko, które uznawane jest za północny biegun zimna. Miasteczko to zamieszkuje około tysiąc mieszkańców. W 1892 roku termometry pokazały tam wyjątkowo niską temperaturę, która wyniosła minus 67,80 stopnia Celsjusza. Co jednak ciekawe, latem temperatury osiągają tam nawet 30 stopni Celsjusza – na plusie!

Czy wiesz, że…

na samym środku grenlandzkiego lądolodu znajduje się automatyczna stacja meteorologiczna? Mowa o stacji meteorologicznej Klinck. 22 grudnia 1991 roku odnotowano tam minusową temperaturę 69,8 stopni Celsjusza.

Nie tylko Grenlandia może pochwalić się niskimi temperaturami. W niewielkiej wiosce Snag 3 lutego 1947 roku termometry pokazały minus 63 stopnie Celsjusza. Miejsce to odwiedzają czasem traperzy, jednak nikt tam nie mieszka na stałe.

Najzimniejsze miasto na świecie

Yakutsk uznawane jest za najzimniejsze miasto świata. Położone jest w północno-wschodniej Syberii. Pomimo panujących tam niskich temperatur – miasto to jest stolicą Jakucji i zamieszkuje je ponad trzysta tysięcy mieszkańców. Temperatury osiągają tam około minus 60 stopni Celsjusza. Średnia temperatura dla tego miasta wynosi minus 38,6 stopnia Celsjusza. Mieszkańcy Yakutsk mimo panujących tam niskich temperatur latem cieszą się letnimi, ciepłymi dniami. W lipcu średnia temperatura powietrza wynosi tam około 19,5 stopni Celsjusza.

Zimowy krajobraz podczas minusowej temperatury, zima

Oddalone o 900 kilometrów od Yakutsk jest Ojmiakon. Miasto to jest zimniejsze, jednak mniej liczne. Mieszka tam około pięćset osób. Zanotowana tam najniższa temperatura wyniosła minus 71,2 stopni Celsjusza. Jak dotąd to najniższa temperatura, która została odnotowana na terenach zamieszkanych przez ludzi.  

Najniższa temperatura w Polsce

W Litworowym Kotle w Tatrach termometry z 16 na 17 lutego bieżącego roku pokazały minus 41,13 stopni Celsjusza. Pomiar ten stanowi najniższą temperaturę w historii pomiarów w Polsce. Szacuje się, że w najbliższych latach możliwe jest osiągnięcie jeszcze niższej temperatury. Minusowa temperatura nie oznacza jednak, że problem dotyczący globalnego ocieplenia nie istnieje. Skutki globalnego ocieplenia zauważalne są już dziś i dotyczą one również naszego kraju. Więcej na ten temat przeczytasz – Czy Polska zmienia się w kraj o cieplejszym klimacie? | Edu4Eco

Przeczytaj również