Jak wyrzucać mniej odpadów?

Cały rok czekamy, by móc wygrzać się w słońcu i złapać więcej witaminy D. Kiedy jednak przychodzą upragnione letnie miesiące, myślimy głównie o tym, co zrobić, by się ochłodzić. Też tak macie?

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, ile kilogramów odpadów wyrzucasz do kosza? Zaskakujące pytanie, prawda? Jednak bardziej zaskakująca, niż samo pytanie, jest odpowiedź. Przeciętny Polak produkuje około 350 kg odpadów rocznie. Liczba ta robi wrażenie. Co można zrobić, aby ją zmniejszyć?

Wystarczy, że wprowadzisz kilka prostych nawyków w swoim codziennym życiu. To nic wielkiego, przekonaj się sam. 

Jak wytwarzać  mniej odpadów? Siedem praktycznych rad

Spójrz na poniższą listę rzeczy do wprowadzenia „od zaraz”. Robisz tak? Brawo! Jeszcze nie? Koniecznie spróbuj.

  • Podczas robienia zakupów korzystaj z materiałowych toreb. Przeciętnie każdy z nas zużywa od 250 do 300 reklamówek foliowych rocznie. Tak zwana foliówka rozkłada się od kilkudziesięciu do kilkuset lat. Jej obecność w stanie nierozłożonym przynosi fatalne skutki dla środowiska. 
  • Zamiast plastikowej butelki używaj szklanej bądź bidonu. Butelka, tak jak foliówka, jest wykonana z plastiku. W zależności od tworzywa, z którego konkretnie została zrobiona plastikowa butelka, jej rozkład trwa od 100 do nawet 1 000 lat.  
  • Prawidłowo segreguj odpady. Segregacja pozwala nam oszczędzić zasoby naturalne. Na przykład: prawidłowo segregując papier, oszczędzimy drzewa. Niby jasne i oczywiste, ale duża grupa osób nadal tak nie robi. 
  • Rób przemyślane zakupy. Każdy z nas według statystyk marnuje 75 kg żywności rocznie. To daje globalnie około 5 milionów ton zmarnowanego jedzenia!
  • Naprawiaj, jeśli jest to możliwe – nie wyrzucaj. To oszczędność dla Twojego portfela, ale i środowiska. Dzięki naprawom uszkodzonych przedmiotów na świecie z pewnością będzie mniej odpadów.
  • Daj rzeczom drugie życie. Zamiast wyrzucić do pojemnika na odpady, pomyśl czy danej rzeczy nie można jeszcze wykorzystać. Idealnym przykładem są słoiki, w których przygotowywane są nasze ulubione kiszone ogórki. 
  • Kompostuj.  Z odpadów biodegradowalnych powstaje kompost, czyli bezpieczny i naturalny nawóz do roślin. Dzięki niemu Twoje rośliny będą rosnąć jak szalone.

Zmieniając nawyki, zadbasz o planetę. Przyszłe pokolenia z pewnością będą Ci za to wdzięczne. To co, zaczynasz od dziś?

Przeczytaj również