TOP 6 najczęstszych błędów podczas segregacji odpadów. Jak ich nie popełniać?

Żółty, niebieski, czy zielony? Dorzucamy jeszcze czarny i brązowy! Ile znasz kolorów pojemników na odpady? Okazuje się, że segregacja tego, co wyrzucamy, jest czasem niezłą łamigłówką. W jej rozwiązaniu pomoże Ci nasz poradnik.

Żółty, niebieski, czy zielony? Dorzucamy jeszcze czarny i brązowy! Ile znasz kolorów pojemników na odpady? Okazuje się, że segregacja tego, co wyrzucamy, jest czasem niezłą łamigłówką. W jej rozwiązaniu pomoże Ci nasz poradnik.

O ile nie mamy wątpliwości, gdzie wyrzucić zgniecioną puszkę albo zapisaną kartkę papieru, to są takie odpady, których segregacja nie jest oczywista.

Ułatwimy Ci segregację, przeczytaj uważnie!

  • Resztki mięsne oraz rybne powinny znaleźć się w czarnym pojemniku, czyli tym na odpady zmieszane. Decydują o tym przede wszystkim względy sanitarne. W procesie rozkładu produktów pochodzenia zwierzęcego biorą udział larwy. Dlatego tak ważne jest, aby te odpady nie wylądowały przez przypadek w brązowym pojemniku.
  • Zgnieciony kartonik po mleku powinien znaleźć się w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne i metale. Jest to opakowanie wielomateriałowe, które składa się z trzech warstw. Widoczna część opakowania wykonana jest z celulozy, natomiast w środku znajduje się wersja barierowa, wykonana z aluminium i tworzywa sztucznego. 
  • Puste blistry po lekach powinny znaleźć się w czarnym pojemniku.  Są one wykonane z tworzyw sztucznych i aluminium. Pomimo tego, że oba surowce nadają się do recyklingu, nie powstała jeszcze taka instalacja, która mogłaby oddzielić wyżej wspomniane materiały.
  • Paragony również powinny znaleźć się w czarnym pojemniku. Są drukowane na papierze termicznym, który ma inne właściwości niż makulatura, dlatego nie nada się do przetworzenia. Co ciekawe, niektóre sklepy wprowadzają ekologiczne paragony o barwie szaroniebieskiej, wtedy na nich istnieje informacja, że można wyrzucić je do niebieskiego pojemnika. 
  • Nie musisz myć opakowań szklanych i plastikowych przed wyrzuceniem.  Muszą być one opróżnione z zawartości, jednak nie muszą one być czyste. Są one czyszczone mechanicznie.
  • Czerstwy chleb i bułki powinny znaleźć się w brązowym pojemniku na odpady biodegradowalne. Są to produkty pochodzenia roślinnego i mogą przydać się do produkcji kompostu, który użyźni Wasz ogródek.

Stosując powyższe wskazówki, będziesz już o krok od zdobycia odznaki bystrzaka segregacji. Wdrażając w życie choćby tylko te sześć porad, zrobisz coś dobrego dla planety. A jeżeli już to robisz i chcesz przejść poziom wyżej? Czytaj regularnie nasz portal i sprawdzaj kolejne teksty.

Przeczytaj również