Rekordowe temperatury Morza Śródziemnego
Zmiany klimatyczne oddziałują na globalne ekosystemy niczym domino – jedna zmiana pociąga za sobą kolejne. Doskonałym przykładem są obecne wydarzenia w rejonie Morza Śródziemnego, które mają wpływ na pogodę nawet w Polsce.
- Udostępnij
- Udostępnij
- Udostępnij
Zmiany klimatyczne oddziałują na globalne ekosystemy niczym domino – jedna zmiana pociąga za sobą kolejne. Doskonałym przykładem są obecne wydarzenia w rejonie Morza Śródziemnego, które mają wpływ na pogodę nawet w Polsce.
W lipcu 2025 roku temperatura Morza Śródziemnego sięga rekordowych temperatur. W niektórych miejscach wynosi aż 30 stopni Celsjusza – znacznie więcej niż wynosi norma.

Aktualna temperatura Morza Śródziemnego – dane na lipiec 2025
Początek lipca 2025 roku przyniósł drastyczne podniesienie temperatury wód Morza Śródziemnego. W niektórych rejonach, szczególnie w południowej i zachodniej części morza, temperatura wody osiągnęła niemal 30 stopni Celsjusza.

Żródło: Mediterranean Marine Heatwave brings water temperatures at record levels
Już pod koniec czerwca średnia temperatura wód osiągnęła 26,4 °C – dla porównania norma dla tego okresu to około 23 stopnie. Największe odchylenia od normy odnotowano w zachodniej części Morza Śródziemnego gdzie temperatura wody była nawet o 6 °C wyższa niż zwykle. Szczególnie wysokie temperatury odnotowano również na Morzu Tyrreńskim, które leży u wybrzeży Włoch, gdzie temperatura wody osiągnęła aż 29 stopni.
Zjawisko to jest spowodowane silną falą upałów, które od kilku tygodni występują w południowej Europie. Prognozy wskazują na dalsze wysokie temperatury powietrza, co oznacza, że wody morskie mogą się jeszcze bardziej nagrzać.
Wysokie temperatury oraz susze zwiększają również ryzyko pożarów, co już teraz obserwujemy w Grecji, Hiszpanii i Włoszech. Pożary niszczą lokalne siedliska, zagrażają ludzkim osiedlom i wpływają na jakość powietrza w regionie.

Konsekwencje dla środowiska i bioróżnorodności
Tak gwałtowne ocieplenie mórz niesie ze sobą poważne konsekwencje dla środowiska. Naukowcy alarmują, że może dojść do zniszczenia ekosystemu morskiego. Wysoka temperatura może prowadzić do masowego wymierania organizmów morskich – małży, traw morskich oraz wielu gatunków ryb. Tak drastyczne zmiany mogą całkowicie odmienić region Morza Śródziemnego.
Wpływ na pogodę w Polsce – niż genueński
Zjawiska znad Morza Śródziemnego sięgają daleko poza jego granice. Jednym ze skutków jest powstanie tak zwanego niżu genueńskiego – układu niskiego ciśnienia, który tworzy się w rejonie Morza Śródziemnego. To właśnie ten niż przyniósł do Polski intensywne opady deszczu, burze oraz lokalne podtopienia.